
CYKL WARSZTATOWY W PRACOWNI INNOWACYJNOŚCI
W dniach od 2 do 4 kwietnia 2025 roku w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu odbyły się kolejne wizyty studyjne pn. „Poznaj Naszą Pracownię”. Wydarzenie to jest częścią projektu „Pracownia Innowacji IWNiRZ-PIB”, który ma na celu popularyzację osiągnięć naukowych oraz wspieranie innowacyjności. W wydarzeniu brali udział uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego z Poznania z klas o profilu biologiczno-chemicznym.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników przez Sekretarza Naukowego Instytutu, Pana prof. dr hab. n. med. Marcina Ożarowskiego, który przedstawił zasadnicze cele projektu „Pracownia Innowacji IWNIRZ-PIB” oraz profil aktywności badawczo-rozwojowej Instytutu.
Następnie uczniowie odwiedzili laboratoria badawcze Zakładu Biotechnologii i Zakładu Inżynierii Bioproduktów, gdzie zapoznali się z wybranymi aspektami działalności badawczej Instytutu, w tym w szczególności najnowszymi technikami w zakresie hodowli roślin włóknistych i zielarskich oraz ich przetwórstwa.
Uczestnicy warsztatów pod okiem specjalistów zapoznali się z metodyką izolacji DNA oraz możliwościami wykorzystania wyników do oceny zróżnicowania genetycznego, polimorfizmu i dystansu filogenetycznego pomiędzy genotypami, odmianami różnych gatunków roślin zielarskich i włóknistych. Następnie sami wykonywali izolację i ocenę czystości otrzymanych preparatów DNA. W kolejnym laboratorium uczniowie poznali techniki tworzenia i przechowywania sztucznych nasion w warunkach in vitro na przykładzie rosiczki okrągłolistnej i wierzbówki kiprzycy, a następnie sami wykonywali doświadczenie biotechnologiczne.
W kolejnym laboratorium pod okiem specjalisty uczestnicy wykonywali barwny test skriningowy do wykrywania kannabinoidów w próbach suszu konopnego oraz poznali możliwości jego wykorzystania do szybkiej identyfikacji pozostałości konopi. Test został poprzedzony krótkim wstępem dot. występowania głównych chemotypów konopi i ich najważniejszych cech.
W Pracowni Mikrobiologii uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami testów mikrobiologicznych pokazujących podatność surowców lignocelulozowych na rozkład mikrobiologiczny. Poznali różne metody badawcze, rodzaje podłoży mikrobiologicznych oraz hodowli mikroorganizmów. Rozpoznawali różne pod względem morfologicznym kolonie takich mikroorganizmów jak bakterie i grzyby.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy brelok/zawieszkę z motywem liścia konopi i adresem strony internetowej Instytutu opracowany w ramach zadania Akcelerator Innowacyjności, w projekcie pt.” Studium projektowania opakowań w gospodarce w obiegu zamkniętym na bazie biokompozytów i bioproduktów oraz technologii Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego” realizowanego przez Pana mgr Machała Woźniaka.
Uczniowie byli bardzo zaangażowani w prace warsztatowe, które rozbudziły w nich ciekawośc badacza.
Zapraszamy!
Data dodania: 22.04.2025