Konferencja Podsumowująca realizację projektu pt. „Pracownia Innowacji IWNiRZ-PIB”
Konferencja Podsumowująca realizację projektu pt. „Pracownia Innowacji IWNiRZ-PIB”
W dniu 28 maja 2025 roku w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu, odbyła się Konferencja Podsumowująca realizację projektu „Pracownia Innowacji IWNiRZ-PIB” w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II, finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Celem projektu było podniesienie rozpoznawalności działalności i osiągnięć naukowych Instytutu oraz promowanie innowacyjnych rozwiązań opracowanych w jednostce. W wydarzeniu brali udział zaproszeni uczniowie szkół ponadpodstawowych, z którymi Instytut podpisał porozumienia o współpracy w zakresie działań promocyjnych, edukacyjnych i mentoringowych.
Konferencja rozpoczęła się od powitania uczestników przez Dyrektora Instytutu, Pana prof. dr hab. Bogusława Czernego. Następnie Sekretarz Naukowy Instytutu Pan prof. dr hab. Marcin Ożarowski przedstawił informacje na temat projektu "Pracownia Innowacji IWNiRZ-PIB" oraz sprawozdanie z realizacji zadań projektu.
Kolejnym prelegentem była Pani dr Mariola Dreger oraz Pani dr Aleksandra Deja, które przedstawiły temat: „Roślinne kultury in vitro i ich zastosowanie”. Następnie Pani dr inż. Anna Kicińska-Jakubowska w swoim wystąpieniu omówiła „Innowacyjne technologie włókiennicze”. W przerwie na kawę na gości czekały słodkie specjały oraz ciepłe i zimne napoje. Była to chwila na wymianę doświadczeń i dociekliwsze pytania ze strony zaproszonej Młodzieży.
Po przerwie pierwszym prelegentem był Pan dr inż. Jacek Kołodziej, który w swoim wystąpieniu przedstawił „Tradycyjne i innowacyjne przetwórstwo roślin włóknistych”. Kolejną prezentację przedstawiła Pani prof. dr hab. Katarzyna Schmidt-Przewoźna, która pokazała Młodzieży „Rośliny zielarskie i barwierskie wykorzystywane w technikach zdobienia tkanin z włókien naturalnych”. Następnie Pani prof. dr hab. Jolanta Batog zaprezentowała „Innowacyjne bioprodukty pozyskane z surowców włóknistych”. Kolejnym prelegentem była Pani dr Katarzyna Wielgusz omawiając „Postępy w agrotechnice roślin użytkowych”. Pan dr Marcin Praczyk pokazał „Innowacje w twórczej i zachowawczej hodowli roślin”, a Pan dr inż. Mateusz Szymańczyk zaprezentował „Zastosowanie dronów w nowoczesnym rolnictwie”.
Kolejnymi prelegentami były Pani dr Anna Forycka oraz Elżbieta Bilińska prezentując „Kolekcję Ogrodu Roślin Leczniczych i kierunki jej wykorzystania”. Następnie Pani mgr Aleksandra Kryszak omówiła „Innowacje w farmakognozji”.
Zakończeniem cyklu wystąpień edukacyjnych Konferencji był wykład Pana Witolda Czeszaka nt. ”Transferu wiedzy do praktyki rolniczej”.
Po bardzo intensywnej części Konferencji nastąpiła przerwa lunchowa.
Kolejną częścią Konferencji było podsumowanie i finał konkursu Akceleratora Innowacji – pilotażowego programu mentoringowego Instytutu, skierowanego do młodych naukowców, studentów dowolnych kierunków studiów magisterskich i licencjackich ze szkół wyższych oraz wszystkich zainteresowanych pasjonatów. Po weryfikacji formalnej i merytorycznej do finału konkursu zostało wybranych pięć projektów, które zostały zaprezentowane na Konferencji.
Pierwszym zaprezentowanym w formie on-line był projekt „Wykorzystanie technologii projektowych wirtualnej rzeczywistości i rzeczywistości rozszerzonej w promowaniu innowacyjnych rozwiązań i produktów IWNIRZ-PIB” realizowany przez Pana Machała Woźniaka. Kolejny przedstawiony projekt pt. „Studium projektowania opakowań w gospodarce w obiegu zamkniętym na bazie biokompozytów i bioproduktów oraz technologii IWNIRZ-PIB” był realizowany przez tego samego autora pod okiem mentorów z Instytutu: Pani hab. dr hab. Jolanty Batog i Pana dr Krzysztofa Bujnowicza z Zakładu Inżynierii Bioproduktów.
Drugą finalistką wybraną w konkursie była Pani Magdalena Kniaziewicz, która przy wsparciu mentora Pani prof. dr hab. Judyty Cieleckiej-Piątek z Zakładu Farmakologii i Fitochemii realizowałą projekt „Ziołowe wynalazki codziennego użytku”. Finalistka zaprezentowała trzy rozwiązania: „Dyfuzor zapachowy z wypełnieniem na bazie olejków eterycznych oraz łodygami konopnymi”, „Wkładki higieniczne antybakteryjne z dodatkiem olejku eterycznego z geranium (Pelargonium graveolens oil)” oraz „Preparat do opryskiwania roślin na bazie wrotyczu pospolitego (Tanacetum vulgare L.)”.
Ostatnim prezentującym finalistą był Pan Rafał Jurkowski, który pod opieką mentora Pana prof. dr hab. Jerzego Mańkowskiego z Zakładu Innowacyjnych Technologii Włókienniczych realizował projekt pt. „Opracowanie technologii odzysku włókna ze słomy konopnej”.
Po zaprezentowaniu wszystkich projektów nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów.
Konkurs wygrał projekt pt. „Studium projektowania opakowań w gospodarce w obiegu zamkniętym na bazie biokompozytów i bioproduktów oraz technologii IWNIRZ-PIB” Pana Michała Woźniaka, w ramach którego Instytut wyprodukował partię pilotażową w różnych wariantach kolorystycznych oraz zapachowych pamiątkowych breloków/zawieszek z motywem liścia konopi i adresem strony internetowej Instytutu. Każdy z uczestników Konferencji otrzymał taki brelok/zawieszkę w torbie upominkowej.
Dziękujemy i zapraszamy do kolejnych pasjonujących i twórczych spotkań w Instytucie!
Data dodania: 05.06.2025