ILO Palność

WARSZTATY W PRACOWNI INNOWACYJNOŚCI

W dniu 1 kwietnia 2025 roku w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu, odbyły się wizyty studyjne „Poznaj Naszą Pracownię”.

Wydarzenie to jest częścią projektu „Pracownia Innowacji IWNiRZ-PIB”, który ma na celu popularyzację osiągnięć naukowych oraz wspieranie innowacyjności. W wydarzeniu brali udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego Leonarda Piwoni ze Szczecina z klas o profilu biologiczno-chemicznym.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników przez Dyrektora Instytutu, Pana prof. dr hab. n. med.  Bogusława Czernego. Następnie Pan prof. dr hab. n. med.  Marcin Ożarowski przedstawił wykład na temat „MAPA POTRZEB DLA INNOWACJI I BADAŃ”.

W kolejnym etapie uczniowie zostali zaproszeni na wizyty studyjne do poszczególnych zakładów badawczych, gdzie zapoznali się z wybranymi aspektami działalności badawczej Instytutu, w tym w szczególności najnowszymi technikami w zakresie hodowli roślin włóknistych i zielarskich oraz ich przetwórstwa. Obserwowali metody pozyskania oraz przerobu włókien łykowych na cele tekstylne i techniczne. Odwiedzili laboratoria badawcze Zakładu Biotechnologii, Zakładu Inżynierii Bioproduktów, w tym akredytowane przez PCA Laboratorium Palności, Zakład Innowacyjnych Technologii Włókienniczych oraz Zakład Biogospodarki oraz Pracownię Jedwabników. Uczestniczyli również w pokazie technik naturalnego barwienia tkanin w Pracowni Artystycznej - Barwierstwa Naturalnego.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy brelok/zawieszkę z motywem liścia konopi i adresem strony internetowej Instytutu opracowany w ramach zadania Akcelerator Innowacyjności, w projekcie pt.” Studium projektowania opakowań w gospodarce w obiegu zamkniętym na bazie biokompozytów i bioproduktów oraz technologii Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego” realizowanego przez Pana mgr Machała Woźniaka.

Wielkie zainteresowanie i zaangażowanie w prace warsztatowe stanowią dowód na potrzebę realizowania takich projektów i inicjatyw edukacyjnych.

Zapraszamy !


Data dodania: 22.04.2025

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.