Logo konferencji Zioła dla zdrowia Polaków

„Zioła dla zdrowia Polaków” – konferencja naukowo-wdrożeniowa w siedzibie PZU Zdrowie S.A.

Dnia 5 maja 2023 roku w Warszawie, z inicjatywy Pana Andrzeja Jaworskiego, Prezesa Zarządu PZU ZDROWIE S.A. odbyła się ogólnopolska konferencja naukowo-wdrożeniowa p.t. „Zioła dla zdrowia Polaków”. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu był współorganizatorem wspomnianej konferencji.

Grono ekspertów medycyny, biotechnologii i farmacji przedstawiło uczestnikom konferencji potencjał konopi, wyjaśniło dlaczego konopie mogą być stosowane w leczeniu wielu chorób, a także w jaki sposób stosować substancje i surowce roślinne w profilaktyce i leczeniu chorób, w tym cywilizacyjnych.

Na co dzień w sieci medycznej PZU Zdrowie współpracujemy z lekarzami, którzy mają najnowszą wiedzę na temat nowoczesnych metod leczenia. Jednocześnie nie zapominamy o potencjale, jaki tkwi w naturze i może być wykorzystany dla dobra pacjentów oraz rozwoju polskiej nauki. Dzisiaj spotykamy się z naukowcami, aby dyskutować, w jaki sposób realnie wykorzystać te dary natury. Polska jest piątym krajem pod względem hodowli roślin leczniczych, a ich uprawą zajmuje się w naszym kraju ponad 15 tysięcy rolników. Najczęściej wykorzystywanych w terapiach jest obecnie około 1900 gatunków, choć tych z rozpoznanymi właściwościami jest na świecie ponad 20 tysięcy. Przed nami wiele badań, aby odkrywać ich nowe zastosowania” – powiedział prezes Zarządu PZU Zdrowie S.A. Pan Andrzej Jaworski, otwierając konferencję.

PZU Zdrowie nawiązuje do tradycji natury także w identyfikacji wizualnej swoich placówek medycznych, które zostały urządzone w oparciu o motywy ziół leczniczych, włączając w wystrój także elementy edukacyjne.

________________

O dziedzictwie i potencjalne roślin zielarskich opowiedział dyrektor IWNiRZ-PIB dr n. med. Rafał Spachacz. ‒ „Instytut ma ponad 90-letnią tradycję, w tym blisko 80 lat doświadczenia w zakresie zielarstwa i ziołolecznictwa. Zainaugurowany przez nas w 2022 roku Program Zielarski służy popularyzacji wiedzy o zastosowaniach ziół leczniczych, ale także wsparciu ich produkcji w Polsce. Obecnie aż 30 ton roślin zielarskich rocznie pochodzi z polskiej produkcji. Do ich popularności przyczynia się fakt, że zioła działają bardziej synergistycznie niż substancje czynne pochodzenia syntetycznego” ‒ wyjaśnił dyrektor.

W imieniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi głos zabrała Pani Małgorzata Flaszka, zastępca dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW. Swoją obecnością konferencję zaszczyciła także Pani Naczelnik Dorota Urbanowska, członek Rady Naukowej naszego Instytutu.

Pan prof. dr hab. n. med. Ryszard Słomski, Kierownik Zakładu Biotechnologii IWNIRZ-PIB zaprezentował dotychczasowe osiągnięcia naukowe i wdrożeniowe Instytutu.

O różnorodności gatunkowej konopi oraz wskazaniach do leczenia w jednostkach chorobowych opowiedziała w swoim wykładzie Pani prof. dr hab. n. farm. Judyta Cielecka-Piontek, pełnomocnik dyrektora IWNiRZ-PIB ds. wdrożeń w zakresie działalności naukowo-badawczej, p.o. Kierownika Zakładu Farmakologii i Fitochemii IWNIRZ-PIB.

Zastosowanie ziół w cukrzycy, hipercholesterolemii, zapaleniu prostaty, chorobach zapalnych, zmianach skórnych, chorobach sercowo-naczyniowych przedstawił Pan dr hab. n. farm. Przemysław Zalewski, prof. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Właściwości adaptopgenów, senolityków oraz surowców pochodzenia naturalnego w terapii w chorób neurodegenracyjncych zaprezentowała natomiast Pani dr n. farm. Magdalena Paczkowska-Walendowska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Konferencję prowadził Pan Karol Szabanowski z Działu Organizacji i Rozwoju Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – PIB, koordynator organizacji wspomnianej konferencji.

________________

Serdecznie dziękujemy za obecność zacnych Gości, w tym przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Parlamentu, organizacji rządowych i centralnych oraz Członków Zarządu Spółki PZU S.A., z Panem Prezesem Andrzejem Jaworskim na czele.

Swoją obecnością konferencję zaszczycili także przedstawiciele: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Rektorzy Uczelni Medycznych, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Farmaceutycznego, Polskiej Akademii Nauk, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, licznie zgromadzeni dyrektorzy Państwowych Instytutów Badawczym, w tym nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Zdrowia.

Dziękujemy przedstawicielom mediów, pasjonatom zielarstwa oraz Wszystkim, którzy zaszczycili swoją obecnością naszą konferencję.

W ramach podsumowania, Pan Andrzej Jaworski, Prezes PZU ZDROWIE S.A. podkreślił, że poruszana tematyka jest niezwykle istotna, stąd konferencje o podobnej tematyce, współorganizowane przez PZU ZDROWIE S.A. i Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – PIB w Poznaniu będą odbywały się cyklicznie.

________________

Serdecznie zapraszamy do zapoznania z relacjami dotyczącymi Konferencji p.t. „Zioła dla zdrowia Polaków”:

https://zdrowie.pzu.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/ziola-dla-zdrowia-polakow

https://poznan.tvp.pl/69657035/czy-istnieje-lecznicza-odmiana-konopi

https://poznan.tvp.pl/69630945/ziola-dla-zdrowia-polakow-04052023

________________
Fot. PZU Zdrowie / Agata Faraś
Fot. Zespół IWNiRZ

 


Data dodania: 08.05.2023

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.