Prowadzenie i utrzymanie unikatowej hodowli polskich ras jedwabnika morwowego

logo polski, godło polski

Tytuł projektu: Prowadzenie i utrzymanie unikatowej hodowli polskich ras jedwabnika morwowego

Wartość dofinansowania: 1 380 000 zł

Całkowity koszt inwestycji: 1 380 000 zł

Jaki jest cel lub cele projektu?

Utrzymanie hodowli jedwabnika morwowego oraz nowe nasadzenia morwy białej, której liście są pokarmem dla gąsienic tego owada. Ponadto celem prac są badania nad związkami aktywnymi zawartymi w ciele jedwabnika i morwie, badania nad wykorzystaniem odpadów pohodowlanych w gospodarce oraz promocja jedwabnictwa i korzyści wynikających z tej działalności w społeczeństwie.

Jakie zadania będą realizowane?

Zadania realizowane w czasie projektu to: prowadzenie hodowli ras i mieszańców jedwabnika morwowego, nowe kierunki wykorzystania odpadów pohodowlanych w ogrodnictwie i produkcji bioenergii, nowe kierunki wykorzystania jedwabiu, jedwabnika morwowego i morwy białej, nowe nasadzenia morwowe celem promocji tej rośliny i budowy bazy pokarmowej dla jedwabnika, wspieranie i rozwój rolnictwa, promocja innowacji i nowych działań w społeczeństwie, edukacja dzieci i młodzieży.

Jakie są jego grupy docelowe (do kogo skierowany jest projekt, kto z niego skorzysta)?

rolnicy, producenci, firmy kosmetyczne i farmakologiczne, szkoły i przedszkola

Co zostanie zrobione w ramach projektu (jakie będą jego efekty i jakie powstaną w jego wyniku produkty)?

W ramach projektu powstaną nowe rasy jedwabnika morwowego o dobrych parametrach hodowlanych, które będą mogły być wykorzystane w polskiej gospodarce. Ponadto, wyniki prowadzonych badań wskażą na nowe możliwości wykorzystania produktów z jedwabnictwa w przemyśle kosmetycznym, farmakologicznym, spożywczym i energetycznym i w medycynie, wzrost nasadzeń morwy białej, m. in prowadzona współpraca z Zakładem Zieleni Miejskiej w Poznaniu promuje korzyści płynące z morwowego surowca zielarskiego, szczególnie wśród osób starszych i cukrzyków. Pozyskana biomasa zostanie przygotowana na surowiec energetyczny (brykiet, pellet, zrębki itp) lub wykorzystana jako wsad do biogazowni. Będą prowadzone szkolenia dla rolników i producentów w zakresie metod hodowlanych i innowacyjnego wykorzystania surowców z jedwabnictwa i biomasy morwy.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.