Maty sanitarne z włókien naturalnych, sposób wytwarzania maty sanitarnej oraz zastosowanie włókien naturalnych do wytwarzania mat dezynfekcyjnych (ochrona patentowa)

iwnirzue.jpg

Maty sanitarne z włókien naturalnych, sposób wytwarzania maty sanitarnej oraz zastosowanie włókien naturalnych do wytwarzania mat dezynfekcyjnych (ochrona patentowa).

Projekt nr POIG.01.03.02-30-010/08-00

Kontakt:

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
dr inż. Jerzy Mańkowski, prof. IWNiRZ
e-mail: jerzy.mankowski@iwnirz.pl
tel. (+48) 61 845 58 51
fax. (+48) 61 841 78 30

Przedmiotem wynalazku są maty dezynfekcyjne z włókien naturalnych, sposób jej wytwarzania oraz zastosowanie włókien naturalnych do wytwarzania mat dezynfekcyjnych. Opracowane maty znajdą zastosowanie do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii i chorób zakaźnych (np. ptasiej grypy).

Z uwagi na cyklicznie powtarzające się występowanie ognisk choroby oraz zachowanie higieny w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii coraz częściej poszukiwane są maty, które są lub szybko mogą zostać nasycone roztworem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się infekcji. Z prowadzonych badań wynika, że maty wykonane z włókien naturalnych cechują się dużą łatwością eksploatacji, stabilnością utrzymywania i wysokim poziomem nasycenia roztworem dezynfekcyjnym, a po zużyciu maty takie w przeciwieństwie do mat syntetycznych można poddać biodegradacji poprzez kompostowanie.

Strona internetowa Projektu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.