SMILEY

Inteligentne nanostrukturalne urządzenia hierarchicznie wytwarzane w procesie biomineralizacji.

Akronim: SMILEY

Nr umowy: 310637
Program: FP7-NMP-2012-SMALL-6

Koordynator Projektu: National Research Council of Italy (CNR), Institute of Science and Technology for Ceramics (ISTEC), Faenza, Włochy.

Kierownik projektu: dr inż. Maria Władyka-Przybylak, prof. IWNiRZ.

Partnerzy:

  • National Research Council of Italy (CNR), Institute of Atmospheric Science and Climate (ISAC). Bolonia, Włochy,
  • The University of Leeds (Univleeds), Leeds, Wielka Brytania,
  • Friedrich-Schiller-University of Jena (FSU Jena), Niemcy,
  • Finceramica Faenza, FINCER, Faenza, Włochy,
  • Laboratoire d’Evaluation Des Materiels Implantables (Lemi), MARTILLAC, Francja
  • University of York (UoY), York, Wielka Brytania,
  • Pollution Srl (POLLUTION), Bolonia, Włochy,
  • Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Poznań, Polska.

SMILEY ma na celu rozwój i zastosowanie podejścia „od podstaw” do budowy inteligentnych, wielofunkcyjnych nano-strukturalnych urządzeń. W ramach projektu wykorzystane będą, inspirowane naturą, procesy mineralizacji ↔ samokształtowania ↔ samoorganizacji nazwane procesem MIAO (MIneralization ↔ self-Assembly ↔ self-Organization). Proces MIAO ukierunkowany będzie w taki sposób, aby w pierwszej kolejności wygenerować elementarne „cegiełki” w skali nano, a następnie odpowiednio je ze sobą połączyć. Wytworzone w ten sposób zostaną makroskopowe urządzenia o hierarchicznej strukturze, które znajdą zastosowanie w dziedzinach związanych z EHS, biomedycyną, a także energetyką. SMILEY będzie wykorzystywał szablony wielkocząsteczkowe do ukierunkowania i kontrolowania przebiegającego w skali nano procesu MIAO.

Badania prowadzone w ramach projektu polegać będą na poznaniu czynników fizyczno-chemicznych, na których oparty jest ten proces. Zdobyta w ten sposób wiedza wykorzystana zastanie przy kontrolowaniu procesu powstawania trójwymiarowych, porowatych, hybrydowych nanokompozytów o ściśle określonej morfologii i mikrostrukturze. W ramach projektu opracowane zostaną również koncepcyjne metody wytwarzania kompozytów, gotowe do przekształcenia w linie produkcyjne oparte na bio-inspirowanych procesach. Docelowo proces MIAO będzie mógł być stosowany dla wielu materiałów, pozwalając tym samym na otrzymanie nowych urządzeń posiadających różne specyficzne funkcje.

W oparciu o mechanizmy kontrolne obecne w całym procesie opracowana zostanie wysoce powtarzalna, skalowalna i ekonomiczna technologia produkcji wielofunkcyjnych urządzeń, które będą miały ogromny wpływ na gospodarkę, środowisko i społeczeństwo.

Opierając się na wiedzy zdobytej w trakcie prac prowadzonych w ramach projektu SMILEY, przygotowany zostanie harmonogram szeroko pojętego wykorzystania inteligentnych urządzeń wytworzonych w wyniku biologicznie inspirowanych procesów samo dopasowania w przemyśle.

Czas trwania projektu: 01.12.2012 - 18.12.2015

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.