img img img img img img img img img img
2022-05-11
Jubileuszowa Konferencja Naukowa
z okazji 90-lecia Polskiego Komitetu Zielarskiego
Zakład Doświadczalny Pętkowo

Dyrektor:
Zygmunt Rajewicz

Adres Zakładu:
Pętkowo 15, gmina Środa Wielkopolska, woj. wielkopolskie
63-000 Środa Wielkopolska
Tel. (+48)-61 285 30 55, (+48) 61 286 29 48

Powierzchnia ogółem: 157,9790ha, w tym 144,9918 ha gruntów ornych.

Zakład Doświadczalny Pętkowo położony jest około 40 km od Poznania, przy drodze prowadzącej do Ostrowa Wlkp. i dalej do Katowic.

Zlokalizowany jest na glebach typu czarna ziemia i na glebach płowych kompleksu pszennego dobrego i żytniego bardzo dobrego.

Zakład Doświadczalny Pętkowo prowadzi między innymi hodowlę twórczą i zachowawczą lnu (Linum usitatissimum L.) i konopi (Cannabis sativa L.), doświadczenia wazonowe i polowe z lnem i konopiami, reprodukcję nasion lnu najwyższym stopni odsiewu. Doświadczenia wazonowe, prowadzone w hali wegetacyjnej, umożliwiają przyspieszenie cyklu hodowlanego oraz wielu innych doświadczeń z  zakresu agrotechniki lnu i konopi.

W Zakładzie Doświadczalnym w Pętkowie prowadzi się także następującą działalność, dotyczącą morwy białej (Molus alba L.): uprawę, hodowlę nowych odmian, szkółkę odmian chińskich i  polskiej odmiany morwy białej "Żółwińska wielkolistna" oraz reprodukcję i selekcję.

Prowadzone są także prace doświadczalne z dziedziny fitopatologii, biotechnologii oraz z roślinami energetycznymi a także służącymi do barwienia tkanin. Ponadto uprawia się zioła i konopie na oleiki eteryczne.

Osiągnięciem Zakładu Doświadczalnego w Pętkowie w zakresie hodowli lnu jest zarejestrowanie wielu wartościowych odmian w rejestrze Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. Starymi odmianami, wykreślonymi już z rejestru COBOR-u, są następujące odmiany lnu włóknistego:  LCSD 200, LCSD 207, Swadzimski, Svapo, Bryta, Izolda i Alba oraz odmiana konopi dwupiennych LKCSD. W Pętkowie do dnia dzisiejszego kontynuowana jest tradycja hodowli lnu.

Obecnie na listach COBORU znajduje się kilka odmian lnu włóknistego, które w tym zakładzie wyhodowano. Są to następujące odmiany lnu włóknistego: Nike, Modran, Sara.