img img img img img img img img img img
2022-05-11
Jubileuszowa Konferencja Naukowa
z okazji 90-lecia Polskiego Komitetu Zielarskiego
Ekologiczne maty sanitarne z włókien naturalnych

loga_maty1

Maty sanitarne z włókien naturalnych, sposób wytwarzania maty sanitarnej oraz zastosowanie włókien naturalnych do wytwarzania mat dezynfekcyjnych (ochrona patentowa).


Projekt nr POIG.01.03.02-30-010/08-00


Kontakt:
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
dr inż. Jerzy Mańkowski
, prof. IWNiRZ
e-mail: jerzy.mankowski@iwnirz.pl
tel. (+48) 61 845 58 51
fax. (+48) 61 841 78 30


Przedmiotem wynalazku są maty dezynfekcyjne z włókien naturalnych, sposób jej wytwarzania oraz zastosowanie włókien naturalnych do wytwarzania mat dezynfekcyjnych. Opracowane maty znajdą zastosowanie do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii i chorób zakaźnych (np. ptasiej grypy).

Z uwagi na cyklicznie powtarzające się występowanie ognisk choroby oraz zachowanie higieny w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii coraz częściej poszukiwane są maty, które są lub szybko mogą zostać nasycone roztworem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się infekcji. Z prowadzonych badań wynika, że maty wykonane z włókien naturalnych cechują się dużą łatwością eksploatacji, stabilnością utrzymywania i wysokim poziomem nasycenia roztworem dezynfekcyjnym, a po zużyciu maty takie w przeciwieństwie do mat syntetycznych można poddać biodegradacji poprzez kompostowanie.