img img img img img img img img img img
2022-05-11
Jubileuszowa Konferencja Naukowa
z okazji 90-lecia Polskiego Komitetu Zielarskiego
Kompozyty polimerów termoplastycznych ze słomą rzepakową

loga_maty1

Sposób otrzymywania kompozytu poprzez łączenie polimerów termoplastycznych oraz słomy rzepakowej (ochrona patentowa).


Projekt nr POIG.01.03.02-30-011/08-00


Kontakt:
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
dr inż. Jerzy Mańkowski, prof IWNiRZ.

e-mail: jerzy.mankowski@iwnirz.pl
tel. (+48) 61 845 58 51
fax. (+48) 61 841 78 30
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania kompozytu powstającego z łączenia polimerów termoplastycznych oraz słomy rzepakowej i polega na zastosowaniu do produkcji materiału kompozytowego elementów słomy rzepakowej będącej odpadowym produktem przy uprawie rzepaku.

Materiały kompozytowe na bazie polimerów termoplastycznych oraz słomy rzepakowej znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, szczególnie w motoryzacji. Z polimerów wzmacnianych surowcami lignocelulozowymi można produkować różne części samochodowe min. okładziny hamulców lub sprzęgieł, zderzaki. Wykonane z nich wykładziny wnętrza samochodu (z małą ilością polimeru) mają wiele zalet w porównaniu z wykładzinami z włókien syntetycznych np. tworzą tzw. mikroklimat o właściwej wilgotności, bez substancji o szkodliwym działaniu lub nieprzyjemnym zapachu, wygłuszają dźwięki, pochłaniają drgania, izolują ciepło.

Niższy ciężar właściwy materiałów lignocoelulzowych wykorzystywanych do produkcji materiałów kompozytowych dla przemysłu motoryzacyjnego pozwala na obniżenie masy pojazdu, co ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa (aspekt ekologiczny).