img img img img img img img img img img
2022-06-08
Pracownik Zakładu BM Pani Prof.M.Zimniewska
odebrała w dniu wczorajszym w Pałacu Prezydenckim Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Ogród Roślin Leczniczych

Ogród Roślin Leczniczych IWNiRZ


Ogród Roślin Leczniczych Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Plewiskach koło Poznania powstał w 1946 roku w starym parku dworskim z XIX wieku.  Założony został z inicjatywy prof. Wacława Strażewicza - nestora polskiego zielarstwa. Zajmuje on powierzchnię około 3ha i położony jest na płaskim, równinnym terenie. Ogród otoczony jest zabudowaniami gospodarskimi i polami uprawnymi. Na jego terenie istnieje niewielki staw.
W roku 1980 Ogród Roślin Leczniczych uznano za zabytek kultury i wpisano do rejestru zabytków (nr 1803/A).

W Ogrodzie zgromadzono około 1500 taksonów, z czego ponad 400 stanowiło przedmiot szczegółowych badań z zakresu aklimatyzacji, hodowli, uprawy i fitochemii, a także było podstawą do opracowywania gotowych form leku roślinnego.

Prowadzone tu prace mają na celu gromadzenie kolekcji roślin leczniczych i przyprawowych oraz dostarczanie materiałów do badań nad lekami roślinnymi.

Ogród opracowuje i wydaje "Index Seminum et Sporarum", który stanowi podstawę wymiany materiałów siewnych z ponad 200 ogrodami botanicznymi na świecie.

W Ogrodzie Roślin Leczniczych w Plewiskach wydzielono następujące działy:

Dział Systematyki Roślin obejmujący 416 gatunków i służący do celów dydaktycznych. Ma on na celu zapoznanie zwiedzających z podziałem systematycznym roślin leczniczych i zawartymi w nich związkami czynnymi.

Dział Doświadczalnych Upraw Próbnych składający się z około 500 taksonów. Pozwala on na prowadzenie badań z zakresu nasiennictwa, nasionoznawstwa, rytmów rozwojowych i uprawy roślin oraz oceny wartości surowców dla ziołolecznictwa. Znajdują się tu między innymi efektowne gatunki roślin objęte ochroną prawną np. miłek wiosenny, arnika górska, dyptam jesionolistny.

Dział Drzew i Krzewów obejmujący ponad 200 gatunków, wśród których wiąz szypułkowy i sosna czarna zostały uznane za pomniki przyrody.

Dział Roślin Szklarniowych składający się z około 400 taksonów roślin leczniczych i ozdobnych. Wśród nich uwagę zwracają rośliny pustynne (kaktusy i inne sukulenty).

W zbiorach Ogrodu znajduje się około 10 000 arkuszy zielnikowych, 20 000 próbek nasion oraz kolekcja surowców zielarskich.

W Ogrodzie prowadzi się szkolenia z zakresu zielarstwa i ziołolecznictwa dla fitoterapeutów, homeopatów, studentów, plantatorów oraz innych osób zainteresowanych roślinami leczniczymi. Uczniowie szkół podstawowych i średnich mogą zapoznawać się w nim z morfologią i fenologią roślin leczniczych.


Dostępność dla zwiedzających:
Wstęp do Ogrodu możliwy jest po uzgodnieniu z kierownictwem od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 13.00. Grupy zorganizowane mogą odwiedzać Ogród z przewodnikiem po wcześniejszym ustaleniu terminu przybycia. Istnieje również możliwość odbywania zajęć tematycznych.


Dojazd:
Z centrum Poznania tramwajami nr 1, 13 do pętli na Junikowie lub autobusem linii 77 w kierunku Junikowa do skrzyżowania ulic Malwowej i Grunwaldzkiej.
Następnie autobusem komunikacji podmiejskiej linii 116 (przystanek przy skrzyżowaniu ulic Malwowej i Grunwaldzkiej) do Plewisk (przystanek Plewiska-Straż Pożarna tuż za ul. Kolejową).


Adres:
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
Ogród Roślin Leczniczych
ul. Kolejowa 2
62-064 Plewiska
ul. Kolejowa 4
tel.: (+48 61) 6517190, 6517191, 6517193
fax.: (+48 61) 6517192
ogrod@iwnirz.pl