img img img img img img img img img img
2020-04-01
IWNIRZ nagroda MINROL
Aktualności
16.04.2013 Informacja o śmierci prof. Hilarego Koprowskiego

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci prof. Hilarego Koprowskiego, twórcy pierwszej na świecie szczepionki przeciw wirusowi polio.

Profesor Koprowski urodził się w Warszawie 5 grudnia 1916 r. Był lekarzem wirusologiem i immunologiem. Prof. Koprowski był dyrektorem Instytutu Biotechnologii i Zaawansowanej Medycyny Molekularnej oraz Centrum Neurowirusologii na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona w Filadelfii. Założył Fundację Koprowskich, której zadaniem jest wspieranie polsko-amerykańskiej współpracy naukowej.

W roku 1998 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Doktorat honoris causa  przyznały mu m.in. Akademia Medyczna w Poznaniu (1998) i w Warszawie (2000). Rada Miasta Stołecznego Warszawy w dniu 24 maja 2007 r. przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela. Był też kawalerem Orderu Uśmiechu. 28 listopada 2008 r. został doktorem honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Wspierał polską naukę, ufundował stypendium na pobyty dla młodych naukowców z Polski w czołowych instytutach badawczych w USA. W dniu 4 września 2008 roku odbyła się uroczystość nadania imienia Profesora Hilarego Koprowskiego Gdańskiemu Parkowi Naukowo-Technologicznemu. Głównym gościem honorowym był sam patron.

Zmarł w czwartek (11.04.2013 r.) w swoim domu w Filadelfii. Miał 96 lat.

Profesor Koprowski niejednokrotnie odwiedził Instytut oraz wspierał nas swoim doświadczeniem i wiedzą.

  • Zdjęcia z ostatniej wizyty w Instytucie w grudniu 2009 roku. [ tutaj ]
  • Artykuł Rzeczpospolitej o Profesorze H. Koprowskim [ tutaj ]