Bank Włókien

Osoba odpowiedzialna: dr inż. Anna Kicińska-Jakubowska

e-mail: anna.jakubowska@iwnirz.pl

tel.:
 (+48) 61 84 55 859


W Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Państwowego Instytutu Badawczego działa jedyny na świecie Bank Włókien. 
Główną ideą Banku Włókien jest kolekcjonowanie oraz poznanie jak największej różnorodności włókien naturalnych pochodzących z rozmaitych stref klimatycznych oraz ich upowszechnienie w celu wytyczenia im nowych możliwości aplikacyjnych. Bank Włókien dysponuje ok. 100 rodzajami włókien naturalnych z których większość to włókna o szerokim znaczeniu gospodarczym a także włókna posiadające marginalne znaczenie ze względu na ich niewielkie zastosowanie (np. włókna egzotyczne stosowane np. w rękodzielnictwie).

W Banku Włókien znajdują się włókna pozyskane w wyniku zastosowania różnych metod wydobycia z rośliny, np.: dekortykacja, roszenie wodne, osmoza, enzymatyczne odklejanie, ultradźwięki oraz po różnych procesach modyfikacji.

Zgromadzona kolekcja włókien naturalnych roślinnych została sklasyfikowana w zależności od typu i rozmieszczenia danego włókna w roślinie:

  • włókna łykowe: len, konopie, kenaf, juta, ramia; pokrzywa…
  • włókna liściowe: sizal, abaca, ananas, curaua, cabuya, opuncja, pita…
  • włókna nasienne: bawełna, włókno kokosowe, kapok, topola, calotropis, rafia…
  • włókna owocowe: włókno kokosowe, luffa…
  • z traw i trzcin: bambus, totora…

Bogata kolekcja włókien białkowych została podzielona w zależności od pochodzenia od danych gatunków zwierząt:

  • wełny i włosie: wełna owcza, z lamy, wielbłądzia, kozia, szczecina, puch…
  • jedwabie: jedwab naturalny, muszlowy, pajęczy…

W Banku Włókien zbierane są informacje na temat właściwości włókien takie jak średnica, masa liniowa, długość, wytrzymałość, stopień zanieczyszczeń; prowadzone są analizy mikroskopowe; spektrofotometryczne, termograwimetryczne oraz energii powierzchniowej. Zgromadzone w kolekcji włókna posiadają pełną charakterystykę opartą na wyżej wymienionych analizach.

1.jpg
Len zwyczajny- widok wzdłużny (elektronowy mikroskop skaningowy).
2.jpg
Wełna owcza- widok wzdłużny (elektronowy mikroskop skaningowy).
3.jpg
Włókna alpaki-przekrój poprzeczny (elektronowy mikroskop skaningowy).
4.jpg
Bawełna
5.jpg
Jedwab
6.jpg
Włókno kokosowe
7.jpg
Szczecina z dzika
8.jpg
Konopie
9.jpg
Kenaf dekortykowany

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.