BANER 15.06.2023

LO św. Marii Magdaleny w IWNiRZ-PIB

Dnia 15 czerwca 2023 r. w Instytucie gościliśmy na warsztatach wspaniałą młodzież wraz z opiekunką Panią mgr Mileną Jankowską z Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

Młodzież była zachwycona interdyscyplinarnością i bogatą tematyką badawczo-rozwojową naszego Instytutu.


Po przywitaniu Gości pokazaliśmy uczniom przekrojowy i podsumowujący film jubileuszowy Instytutu. Następnie Pani dr Anna Kicińska-Jakubowska zaprezentowała młodzieży bank włókien, który stanowi unikatową kolekcję naturalnych włókien roślinnych i zwierzęcych z całego świata. Po tym, uczniowie poznali pracownię z hodowlą jedwabnika morwowego, o którym kwieciście opowiadał Pan mgr Mateusz Szymańczyk.

Natomiast o niezwykłej pracy z biokompozytami obrazowo opowiadał młodzieży Pan mgr Krzysztof Bujnowicz. Oprócz tego uczniowie zobaczyli laboratorium palności i ciekawe efekty prac Zakładu Inżynierii Bioproduktów, o czym opowiadała Pani dr Joanna Foksowicz-Flaczyk.

Młodzież odwiedziła także Zakład Biotechnologii, o którym opowiedział dr hab. Marcin Ożarowski, prof. IWNiRZ-PIB, wskazując na potrzebę badań agrobiotechnologicznych w celu m.in. doskonalenia odmianowego.

Na koniec uczniowie brali udział w pasjonującej ich izolacji materiału genetycznego z liści roślin zielarskich pod opieką Pani dr Aleksandry oraz uczyli się wykonywać sztuczne nasiona z fragmentów cennych roślin zielarskich zgodnie z instrukcjami Pani dr Marioli Dreger. Uczniowie poznali także unikatowe techniki i kolekcję kultur in vitro roślin włóknistych i zielarskich.

Na koniec, niektóre produkty prac wdrożeniowych Instytutu uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć w sklepie instytutowym.


Data dodania: 15.06.2023

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.