Zakład Farmakologii i Fitochemii

p.o. Kierownika Zakładu: prof. dr hab. Judyta Cielecka-Piontek

Zakład Farmakologii i Fitochemii IWNiRZ - PIB z siedzibą w Plewiskach, k. Poznania prowadzi badania naukowe z zakresu chemii roślin oraz świadczy działalność usługową dla przemysłu farmaceutycznego, spożywczego i kosmetycznego.

Główne zadanie Zakładu to analityka chemiczna z wykorzystaniem metod spektrofotometrycznych i chromatograficznych: 𝗨𝗣𝗟𝗖-𝗠𝗔, 𝗛𝗣𝗟𝗖, 𝗚𝗖.

Badania wykonywane są zgodnie z wytycznymi Ministerstwo Zdrowia w zakresie Dobrej Praktyki Wytwarzania (𝗚𝗠𝗣). Zakład posiada certyfikat GMP oraz zezwolenie na wytwarzanie produktów leczniczych w zakresie czynności kontrolnych.

We współpracy z Innymi Zakładami IWNiRZ - PIB w Zakładzie przeprowadza się badania w zakresie analizy jakościowa i ilościowa substancji czynnych w roślinach przy użyciu metod: HPLC, UPLC, GC, ASA.

Do zadań Zakładu należy m.in opracowanie i walidacja metody oznaczania związków aktywnych w korzeniach i zielu tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicalensis Georgi).

Oznaczenia są prowadzone z zastosowaniem wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC), opracowanie metody oceny profilu kwasu tłuszczowych i związków obecnych w nasionach czarnuszki siewnej (Nigella sativa L.), a także profilu kwasów tłuszczowych w nasionach wiesiołka (Oenothera L.) – oznaczenia wykonywane za pomocą chromatografii gazowej (GC).

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.