Sonata 17
Tytuł projektu: Jak skład chemiczny biomasy odpadowej z konopi siewnych (Cannabis sativa L.) wpływa na możliwość jej wykorzystania w bioproduktach?
Nr projektu badawczego: 2021/43/D/NZ9/01215
Program (źródło finansowania): Narodowe Centrum Nauki, Sonata 17
Kierownik projektu: dr Aleksandra Wawro
Przyznane środki finansowe: 967 200,00 zł
Realizacja projektu: Zakład Inżynierii Bioproduktów; Zakład Hodowli i Botaniki Roślin Użytkowych
Cel projektu:
Określenie wpływu składu chemicznego nowych genotypów jedno- i dwupiennych odmian konopi na efektywność konwersji biomasy odpadowej jako surowca do produkcji biopaliw zaawansowanych i biokompozytów. Ponadto wstępne określenie mechanizmów dziedziczenia cech warunkujących wysoką jakość biomasy dla jej dalszego przerobu na podstawie analizy nowo wytworzonych linii i odmian rodzicielskich.
Oczekiwane rezultaty projektu:
Główny oczekiwany rezultat to otrzymanie nowych linii konopi o wysokiej przydatności do produkcji biopaliw i biokompozytów oraz wstępna analiza dziedziczenia cech warunkujących wysoki plon i korzystny skład chemiczny biomasy. Pozwolą one na osiągnięcie wysokiej wydajności w procesie hydrolizy celulozy i tym samym uzyskanie maksymalnego stężenia glukozy. Otrzymane wyniki przyczynią się w sposób istotny do określenia optymalnych metod wykorzystania przemysłowego odpadowej biomasy konopnej, ujmując zagadnienie w sposób holistyczny i interdyscyplinarny. Będzie to miało bezpośredni wpływ na zwiększenie atrakcyjności upraw konopi przemysłowych poprzez opracowanie możliwości całkowitego, wszechstronnego wykorzystania roślin oraz poprawę ekonomiki produkcji rolnej dzięki zagospodarowaniu biomasy odpadowej w różnych gałęziach przemysłu.
Czas realizacji: 2022 – 2025