Zakład Doświadczalny Pętkowo

Gospodarstwo w Pętkowie (ZD PĘTKOWO)
Kierownik: mgr inż. Mirosław Fleming
Pracownicy administracyjni: Elżbieta Grygiel
Pracownicy fizyczni: Andrzej Nowicki, Wacław Skrobiszewski

Gospodarstwo w Pętkowie zajmuje się produkcją roślinną na powierzchni ponad 300 ha. Zadaniem gospodarstwa jest wyprodukowanie i sprzedaż płodów rolnych.
Na jesień 2021 został zasiany rzepak i pszenica, a na wiosnę 2022 zaplanowano zasianie kukurydzy i lnu. Ponadto w związku ze współpracą z Programem Konopnym w roku 2022 na powierzchni 33 ha zostaną zasiane konopie przemysłowe odmiany Henola.
Na terenie gospodarstwa znajduje się plantacja morwy, z której pozyskiwane są liście wykorzystywane do karmienia jedwabników w Pracowni Hodowli Jedwabnika w Poznaniu.
Gospodarstwo w tym roku zakupiło dwa ciągniki rolnicze marki New Holland i John Deere. Rozpoczęte zostały również działania celem zmodernizowania budynku biurowego pod nadzorem konserwatora zabytków. Zaplanowano wymianę sieci wodnej, a także zwiększenie powierzchni magazynowej na płody rolne.

ZD PĘTKOWO blisko współpracuje z Działem Rolnym, z Zakładem Przetwórstwa LENKON w Stęszewie oraz wspomnianym wyżej Programem Konopnym. Na terenie gospodarstwa znajduje się m.in. magazyn konopny, silosy zbożowe, hale magazynowe, a także budynek biurowy i park, które zostały wpisane do rejestru zabytków.

Budynek biurowy Gospodarstwa Pętkowo
Budynek biurowy Gospodarstwa wpisany do rejestru zabytków.
W planach odnowa elewacji, wymiana okien, remont pomieszczeń w budynku
celem zaadaptowania ich pod sale konferencyjne i pomieszczenia dydaktyczne.
Budynek magazyn konopny
Budynek służący za magazyn konopny obsługiwany przez Program Konopny.
Silosy zbożowe
Silosy zbożowe do magazynowania np. pszenicy w roku 2021.
Hale magazynowe
Hale magazynowe do przechowywania nawozów, maszyn.
W jednym z powyższych budynków znajduje się suszarnia, którą Gospodarstwo będzie modernizować.
Park dworski z końca XIX w. 1788/A z 27.06.1980
Park dworski z końca XIX w. o pow. 2,2 ha wpisany do rejestru zabytków
nr rej.: 1788/A z 27.06.1980
image6.jpg
image7.jpg
W planach rewitalizacja parku za zgodą konserwatora: zamontowanie ławeczek, odtworzenie ścieżek, usunięcie drzew, krzewów szczególnie niebezpiecznych, chorych.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.